PORADNIA MEDYCYNY PODRÓŻY
Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróży w naszej strefie klimatycznej. Najczęściej przywożonymi pamiątkami z wycieczek są choroby; warto więc dowiedzieć się, gdzie jest największe ryzyko zachorowania na nie i jak zaszczepić się przeciw nim.
Poradnia Medycyny Podróży w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Medicus w Lubinie jest Certyfikowanym Ośrodkiem Medycyny Podróży, należy do Krajowej Sieci Medycyny Podróży pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Konsultacje z zakresu Medycyny Podróży prowadzi:
- Lek. med. Aleksandra Woźnica
Specjalista medycyny rodzinnej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Podróży
Przyjmuje w CDT Medicus, Lubin 59-300 / Leśna 8
- poniedziałek 14.00 - 15.00
- wtorek 14.00 - 15.00
- środa 17.30 - 18.30
- czwartek, piątek 14.00 - 15.00
REJESTRACJA POZ Dorośli – tel. 76 74 66 118 / 119
PRZED PODRÓŻĄ W TROPIKI
Szczepienia obowiązkowe Niektóre kraje wymagają aby turyści odwiedzający ich kraj byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tych schorzeń na ich terenie. Obecnie, jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie afrykańskich, jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Żółta febra (tzw. żółta gorączka) - groźna, potencjalnie śmiertelna choroba wirusowa przenoszona przez komary. Ryzyko zakażenia jest Dowodem zaszczepienia jest wpis do międzynarodowej książeczki szczepień (tzw. „żółtej książeczki") wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż. Nie ma to znaczenia dla turystów udających się w podróż bezpośrednio z Polski, natomiast ma znaczenie dla podróżujących przejeżdżających przez liczne państwa w tropiku. Poza zasadami, wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Obecnie dotyczy to Arabii Saudyjskiej, która wymaga od przybywających uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym. Szczepienia zalecane W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, oraz tego, jaki jest Twój ogólny stan zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić Ci szczepienie przeciw: Wyjeżdżając w egzotyczny zakątek świata pamiętaj, że szczepienie przed podróżą nie zwalnia Cię od przestrzegania pewnych zasad i zachowania ostrożności. Poniżej link i praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział na co zwrócić szczególną uwagę. http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/wtrakcie.html Po powrocie z tropików koniecznie umów się na konsultację z lekarzem medycyny podróży, zwłaszcza jeśli: Lekarz medycyny podróży w pierwszej kolejności wykluczy choroby zagrażające życiu, takie jak malaria, następnie sprawnie Pamiętaj żeby dokończyć schemat szczepień, aby utrzymać odporność przeciw wybranym chorobom na dłuższy czas !!!
trudne do oceny i zależy od trasy, aktywności podejmowanej podczas podróży, okresu ekspozycji na zakażenie oraz lokalnej transmisji wirusa.
Na chorobę narażone są osoby, podróżujące do Afryki i Ameryki Południowej. Szczepionka chroni przez 10 lat od aplikacji. Jest to szczepienie obowiązkowe dla podróżujących do Afryki Subsaharyjskiej oraz Ameryki Południowej.
dawkę przypominającą.
i świadomie zleci dalsze badania i rozpocznie odpowiednie leczenie.