Badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne

Centrum Diagnostyczno - Terapeutyczne Medicus oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych.

 

DIAGNOSTYKA ALERGII

DIAGNOSTYKA ALERGII 

polega na wykryciu substancji wywołujących uczulenie, objawiające się wystepowaniem pokrzywki,zapalenia skóry, astmy czy kataru.
Reakcja alergiczna może pojawić się w wyniku kontaktu min.z trawą, pyłkami, określonymi rodzajami pokarmu, kurzem, roztoczami. 

DIAGNOSTYKA CYTOLOGICZNA

BADANIA CYTOLOGICZNE 

zajmują się oceną pojedycznych komórek pochodzących z różnych miejsc organizmu i pozwala ocenić ich ilość, rodzaj oraz zdiagnozować zagrożenia.

  • ocena cytologiczna pochwy i szyjki macicy
  • ocena cytologiczna wymazów z nosa i oka
  • ocena cytologiczna "indukowanej plwociny"

  • Specjalistyczny Szpital CDT Medicus,
    Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (Segment C)

    - poniedziałek -  piątek 7.00 - 15.00,
    - tel. 76 72 82 414
DIAGNOSTYKA GINEKOLOGICZNA

USG GINEKOLOGICZNE

Badanie USG pozwala na ocenę struktur i narządów w obszarze miednicy mniejszej (macicy, jajowodów i jajników, pęcherza moczowego, jelita grubego). Badanie to przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przez-brzusznej, wymaga wówczas wypełnienia pęcherza moczowego co zwiększa widoczność, lub głowicy dopochwowej- przy opróżnionym pęcherzu.


BADANIE URODYNAMICZNE

Badanie urodynamiczne stanowi element diagnostyki nietrzymania moczu. Pozwala wykryć zaburzenia powodujące nieprawidłowości
w funkcjonowaniu dolnego odcinka dróg moczowych i dobrać najlepszą metodę leczenia – farmakologicznego bądź operacyjnego.

Wskazania do wykonania badania

Badanie urodynamiczne wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza, w uzasadnionych przypadkach klinicznych.
Wskazaniami do wykonania badania mogą być np.:

  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe i naglące)
  • zaburzenia oddawania moczu (mikcji), takie jak: częstomocz dzienny lub nocny, parcia naglące, oddawanie moczu w kilku porcjach, osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie oddawania moczu
  • znaczne zaleganie moczu po mikcji
  • wsteczne odpływy moczu pęcherzowo-moczowodowe

Sposób przygotowania do badania

Dzień przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną - unikać potraw tłustych, smażonych, długo zalegających w żołądku, wzdymających oraz ostro przyprawionych. Przeciwwskazane są również napoje gazowane. W wieczór poprzedzający badanie należy opróżnić kiszkę stolcową stosując czopki glicerynowe lub wykonać lewatywę.

Rano w dniu badania należy wypić ok. 2-3 szklanek płynów niegazowanych oraz zjeść lekkostrawne śniadanie. Aby badanie okazało się wiarygodne, powinno być przeprowadzone przy pełnym pęcherzu. Informacje, które należy zgłosić specjaliście wykonującemu badanie

  • wszelkie dolegliwości związane z układem moczowym (zwłaszcza towarzyszące oddawaniu moczu)
  • aktualnie przyjmowane leki
  • wszelkie dolegliwości pojawiające się podczas badania

Dokumenty potrzebne w czasie wizyty

  • aktualne badanie ogólne moczu
  • dowód osobisty
  • dokument potwierdzający ubezpieczenie
  • wyniki ewentualnych badań dodatkowych zleconych przez lekarza

Przebieg badania

Badanie urodynamiczne odbywa się w pracowni urodynamicznej na specjalnie do tego przeznaczonym fotelu. Przeprowadzane jest przy użyciu specjalnych cewników wprowadzanych do pęcherza moczowego oraz odbytu pacjentki. Podczas badania wykonywanych jest kilka pomiarów, w tym analizowana jest ilość i czas oddawania moczu, napięcie zwieraczy oraz ciśnienie panujące wewnątrz pęcherza i odbytnicy. Przeprowadzane w intymnej, jak najmniej stresującej atmosferze. Trwa ok. 40 minut, a wynik można odebrać po ok. 10 dniach od wykonania badania.

Badanie przeprowadza:

Lek. med. Tomasz Drążek
- Specjalista ginekologii i położnictwa

 


KRIOTERAPIA GINEKOLOGICZNA

Krioterapiaginekologiczna to bezbolesna, szybka i bezkrwawa metoda leczenia nadżerki części pochwowej szyjki macicy. Chora tkanka zamrażana jest ciekłym azotem – powoduje to jej zniszczenie bez naruszenia ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), organizm zaś samodzielnie w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową (co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca). Zamrożenie płytkie nie powoduje powstawania blizn, głębokie (kriokonizacja) natomiast daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Zabieg kriochirurgiczny można wykonać przy założonej wkładce domacicznej. W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą towarzyszyć obfite wodniste upławy,czy nieznaczne krwawienia miąższowe.

Przebieg zabiegu:

zabieg mrożenia wykonywany jest po zakończonej miesiączce. Pacjentka przez cały okres gojenia (2-6 tygodni – w zależności od pola leczenia i indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu) musi powstrzymać się od współżycia oraz w szczególny sposób przestrzegać higieny osobistej. Obfite upławy wymagają stosowania podpasek.

Czas zabiegu:

zabieg trwa 15-20 minut.

 


USG CIĄŻY

USG 2D

To badanie w obrazie dwuwymiarowym, pozwalające na ocenę przekroju wnętrza macicy i obecnego w niej płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych.

USG 2D

to podstawowy i najważniejszy w diagnostyce położniczej rodzaj badania ultrasonograficznego. Pozwala na potwierdzenie wczesnej ciąży, lokalizację zarodka wewnątrz macicy, określenie wieku ciąży, wielkości i masy płodu, obrazowanie jego anatomii oraz ocenę łożyska i ilości wód płodowych. Badanie USG 2D pozwala najwcześniej zdiagnozować ciążę mnogą i określić jej rodzaj, dzięki obrazowaniu liczby zarodków, kosmówki i owodni.

USG 3D/4D

Uzyskanie takiej przestrzennej wizualizacji płodu „w ruchu” w postaci filmu umożliwia rodzicom nawiązanie pierwszego kontaktu z nienarodzonym dzieckiem. Obrazowanie 4D dla położnika jest narzędziem pozwalającym dokładniej ocenić morfologię płodu a czasem uwidocznić pewne subtelne nieprawidłowości, bądź drobne anomalie rozwojowe, nie zawsze widoczne w badaniu 2D a mające  znaczenie zwłaszcza w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości chromosomowych i genetycznych.

USG 4D
to najbardziej „widowiskowe” badanie położnicze, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć uśmiech naszej pociechy jeszcze w łonie matki.

Ze względu na duże emocje, które powoduje to badanie u rodziców, przebieg badania rejestrujemy na płytę DVD tak, aby rodzina mogła cieszyć się tymi pierwszymi obrazami dziecka także po powrocie do domu.
 



DIAGNOSTYKA HISTOPATOLOGICZNA

DIAGNOSTYKA HISTOPATOLOGICZNA

Wykonujemy następujące badania:

  • BIOPSJA TARCZYCY
    biopsja tarczycy polega na nakłuciu guzka i pobraniu z niego materiału do badania histopatologicznego (czyli oglądania komórek tarczycy pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa). Przed biopsją lekarz, oprócz badania szyi dotykiem, wykonuje także badanie ultrasonograficzne (USG tarczycy). Dla zwiększenia dokładności badania, także sam zabieg wprowadzenia igły w miejsce, z którego mają zostać pobrane komórki do badania, odbywa się pod kontrolą USG.

  •  BIOPSJA GRUCZOŁU PIERSIOWEGO
  •  OCENA HISTOPATOLOGICZNA MATERIAŁU bioptycznego i wycinków
  •   BADANIE RZĘS W KIERUNKU NUŻEŃCA
  •  WYMAZY Z OKA NA EOZYNOFILE


DIAGNOSTYKA KARDIOLOGICZNA

Choroby niedokrwienne serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeńrytmu serca.
Do objawów chorób serca należą min. zasłabnięcia, zaburzenia ciśnienia tetniczego utraty świadomości.

HOLTER EKG

Urządzenie rejestrujące pracę serca (EKG), w sposób ciągły,
przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy.

Lubin 59-300, ul. Leśna 8b,
Szpital Specjalistyczny CDT Medicus
(segment C),
tel. 76 72 82 400, 76 74 66 223


HOLTER CIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi.
Składa się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora.

Lubin 59-300, ul. Leśna 8b,
Szpital Specjalistyczny CDT Medicus
(segment C),
tel. 76 72 82 400, 76 74 66 223

EKG WYSIŁKOWE NA BIEŻNI

USG SERCA

 


 

DIAGNOSTYKA LARYNGOLOGICZNA

DIAGNOSTYKA LARYNGOLOGICZNA

Dotyczy chorób nosa i zatok obocznych, uszu, gardła i krtani. Objawami zaburzeń mogą być: chrypka, kaszel, przewlekły katar, krwawienie z nosa, ból ucha, problemy ze strony narządu słuchowego.


 

AUDIOMETRIA TONALNA (audiogram)

badanie słuchu - Badanie ocenia sprawność narządu słuchu (częstotliwość, głośność). Tony generowane są przez audiometr. Dodatkowo badanie to pozwala na wykrycie stanów chorobowych ucha środkowego i/lub uszkodzenia komórek ucha wewnętrznego.

 


TYMPANOMETRIA

Jest rodzajem nieinwazyjnej metody badania słuchu. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

 


RHINOMANOMETRIA

Badanie przepływu powietrza w górnych odcinkach przewodów nosowych.

 


ENDOSKOPIA NOSA I ZATOK PRZYNOSOWYCH


WYMAZ Z NOSA NA EOZYNOFILE

 


 

 

DIAGNOSTYKA OKULISTYCZNA

DIAGNOSTYKA OKULISTYCZNA

Definiujemy przyczyny zaburzeń prawidłowego widzenia poprzez:

  • BADANIE POLA WIDZENIA

  • POMIAR CIŚNIENIA ŚRÓDGAŁKOWEGO metodą aplanacyjną i bezdotykową

  • DIAGNOSTYKĘ ZEZA

  • OCENĘ W LAMPIE SZCZELINOWEJ

  • WYMAZ Z OKA NA EOZYNOFILE

  • BADANIE RZĘS W KIERUNKU NUŻEŃCA

  • BADANIE DNA OKA

  • OCT - tomografia oka

DIAGNOSTYKA UKŁADU ODDECHOWEGO

DIAGNOSTYKA UKŁADU ODDECHOWEGO

Dolegliwości ze strony górnego i odolnego odcinka układu oddechowego oraz śródmiąższowe i naczyniowe choroby płuc diagnozujemy
z wykorzystaniem metod takich jak:

BRONCHOSKOPIA

Diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych, wykonywane za pomocą bronchoskopu, specjalnego urządzenia wprowadzonego przez nos lub usta. Zabieg najczęściej wykonuje się w celach diagnostycznych, głównie rozpoznania ewentualnego procesu nowotworowego, ale niekiedy również ze wskazań terapeutycznych (usunięcie ciała obcego, odessanie zalegającej wydzieliny).


SPIROMETRIA Z ANALIZĄ KOMPUTEROWĄ

Rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Spirometria ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem.


SPIROMETRIA Z PRÓBĄ ROZKURCZOWĄ

Po podaniu leku rozszerzającego oskrzela), w próbie tej sprawdza się, czy oskrzela reagują na lek w odpowiedni sposób, tzn. czy ulegają rozszerzeniu i czy poprawia się pojemność wydechowa.


PROWOKACJA METACHOLINOWA

Próby z metacholiną jest jednym z najczęściej wykonywanych prób prowokacyjnych. Metacholina działa kurcząco na oskrzela u zdrowych osób, ale u chorych na astmę oskrzela kurczą się szybciej i mocniej. Badanie zaczyna się wykonaniem klasycznej spirometrii. Następnie za pomocą dozymetru (urządzenie służące do dokładnego dawkowania metacholiny) badany inhaluje zwiększające się stężenia leku, przy czym po każdej dawce leku powtarzana jest spirometria. Badanie kończy się w momencie wystąpienia objawów klinicznych (np. duszności i kaszel) i pogorszenia wyników spirometrii (wtedy próba jest dodatnia) albo po osiągnięciu określonego stężenia leku (jeśli nie ma spadku spirometrii próba jest ujemna).


PRÓBY PROWOKACYJNE DONOSOWE

To badanie, które musi być wykonywane pod ścisłą kontrolą lekarza. Przed badaniem należy odstawić leki doustne antyalergiczne. Przyjmowanie leków obkurczających naczynia krwionośne w nosie jest dozwolone. Od ostatniej infekcji musi minąć minimum 2 tygodnie a najlepiej 4 tygodnie. Roztwór alergenu jest podawany za pomocą inhalatora lub pipety bezpośrednio na błonę śluzową. Istnieje również możliwość aplikacji alergenu za pomocą bibuły nasączonej roztworem odpowiedniego czynnika, którą przykłada się na błonę śluzową nosa lub za pomocą pyłku, który jest wdmuchiwany do nosa pacjenta.

Badanie zazwyczaj nie jest bolesne, ale niesie za sobą pewien dyskomfort związany z operowaniem narzędziami wewnątrz nosa, co nigdy nie jest przyjemne dla pacjenta.

 


FENO - pomiar tlenku azotu w powietrzu wydychanym

Ocena stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym (FENO) jest prostym i nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. Badanie jest bardzo proste i polega na oddychaniu przez specjalny aparat. Zwiększony poziom tlenku azotu w powietrzu wydechowym stwierdzany jest nie tylko w czasie zaostrzenia astmy, ale u części pacjentów nawet na 2-3 tygodnie przed wystąpieniem zaostrzenia. Zatem pomiar domowy tlenku azotu w wydychanym powietrzu jest pomocny w przewidywaniu umiarkowanych zaostrzeń astmy, sygnalizując konieczność zwiększenia dawek leków.

 


FOT

diagnostyka kaszlu i astmy u małych dzieci


 

RHINOMANOMETRIA

Badanie przepływu powietrza w górnych odcinkach przewodów nosowych.

 


POLYMESAM - polisomnografia

Pacjent podłączany jest do aparatury, która monitoruje i zapisuje na dysku parametry takie jak:

  • ruchy oddechowe klatki piersiowej,
  • nasycenie krwi tlenem SpO2,
  • ruchy oddechowe brzucha,
  • częstotliwość pracy serca,
  • przepływ powietrza,
  • odgłosy chrapania,
  • położenie ciała,
  • aktywność nóg (lub ciśnienie w masce nCPAP).

Po odłączeniu od aparatury lekarz ma pełny obraz schorzenia pacjenta i może przedstawić odpowiednie dla niego leczenie.

Miejsce badania:
Szpital Specjalistyczny
CDT Medicus Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (segment C)

 


ERGOSPIROMETRIA

Ergospirometria jest to test wysiłku sercowo-płucnego, który pozwala na kompleksową ocenę reakcji całego organizmu (układu krążenia, układu oddechowego, mięśni szkieletowych i metabolizmu) na wysiłek fizyczny. W czasie próby wysiłkowej na bieżni ruchomej równocześnie analizowana jest u pacjenta: akcja serca, krzywa EKG, ciśnienie tętnicze,parametry przepływowe dróg oddechowych, wysycenie krwi tętniczej tlenem, stężenie wydychanego tlenku i dwutlenku węgla z automatycznym obliczeniem wskaźnika zużycia tlenu (VO2).

Badanie ergospirometrii ma na celu np.:

  • zakwalifikować lub zdyskwalifikować pacjenta do ciężkich zabiegów kardiologicznych, torakochirurgicznych,
  • przeszczepów serca bądź przeszczepów płuc wyjaśnia przyczynę zgłaszanych przez pacjentów duszności - wyjaśnia czy rzeczywiście odczuwana dolegliwość wynika z choroby czy jest subiektywnym odczuciem pacjenta( np.pracujący pod ziemią górnicy) ergospirometria,
  • służy do oceny stopnia wytrenowania pacjentów zdrowych i sprawdzenia jak funkcjonują serce i płuca w przypadku skrajnego wysiłku (wykonywane przede wszystkim u sportowców)

Miejsce badania:
Szpital Specjalistyczny
CDT Medicus Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (segment C)

 


BODYPLETYZMOGRAFIA

Jest to badanie czynnościowe płuc, mające na celu całościową ocenę ilości powietrza zawartej w płucach. Badanie bodypletyzmografii, pozwala ocenić opór przepływającego przez nie powietrza, co weryfikuje stopień obturacji.

Aby wykonać badanie bodypletyzmografii, pacjent musi przebywać w szczelnie zamkniętej kabinie- toteż osoby cierpiące na klaustrofobię nie będą w stanie poddać się takiemu badaniu.

By przeprowadzić badanie bodypletyzmografi, podobnie jak w badaniu spirometrii należy na nos pacjenta założyć klips, który lekko zaciśnie nozdrza.

Lekarz poprzez odpowiednie komendy- wdychamy, wydychamy, szybko, wolno - kieruje przebiegiem badania, które trwa ok 20 minut i kończy się całościową oceną pojemności dyfuzyjnej płuc pacjenta.

Miejsce badania:
Szpital Specjalistyczny
CDT Medicus Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (segment C)

 


DIAGNOSTYKA CHRAPANIA I BEZDECHU

Miejsce badania:
Szpital Specjalistyczny
CDT Medicus Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (segment C)


 

BADANIE PLWOCINY INDUKOWANEJ

Miejsce badania:
Szpital Specjalistyczny
CDT Medicus Lubin 59-300, ul. Leśna 8b (segment C)

 


 

COOKIES

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.
Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.