BADANIE USG: Rejestracja Prywatna - tel. 76 72 82 500 BADANIE USG: USG NACZYŃ / TĘTNIC i ŻYŁ
ślinianek, tarczycy, węzłów chłonnych, jąder, brzucha,
gruczołów piersiowych i tkanek miękkich.
specjalista chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej
specjalista radiodiagnostyki
specjalista chorób wewnętrznych
klatki piersiowej, biopsje i USG tarczycy, USG naczyniowe z kolorowym dopplerem tętnic dogłowowych
specjalista chorób wewnętrznych
Rejestracja Prywatna - tel. 76 72 82 500
Specjalista chirurgii naczyniowej
Rejestracja Prywatna - tel. 76 72 82 500
Specjalista radiolog
USG: stawów (kolanowy, łokciowy, skokowy),
stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni i ścięgien,
narządowe, barku
Ultrasonografia
jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem obrazowym, dzięki któremu możemy w czasie rzeczywistym zobaczyć kształt oraz wielkość badanych narządów wewnętrznych. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta i podjąć decyzje na temat dalszego leczenia lub profilaktyki. Na obrazie USG widoczne są nie tylko same narządy, ale także wszelkie guzy, zmiany nowotworowe, mięśniaki, a w przypadku przyszłej mamy – płód.
ECHOKARDIOGRAFIA
zwana też potocznie „echo serca” to nieinwazyjna i niebolesna metoda badań obrazowych, wykorzystująca zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od ścian serca i dużych naczyń krwionośnych. Badanie przeprowadza się za pomocą echokardiografu, czyli ultrasonografu (USG) do badania serca. Echokardiograf jest połączony z komputerem, tak aby lekarz wykonujący badanie mógł oglądać na monitorze badane narządy. Obraz można w dowolnym momencie zatrzymać, co umożliwia precyzyjny pomiar struktur serca i naczyń. Badanie nie jest szkodliwe dla pacjenta, więc, o ile zachodzi taka potrzeba, można wykonywać je wielokrotnie.
USG NARZĄDÓW MIĄŻSZOWYCH
- jamy brzusznej
- tarczycy
- piersi
- ślinianek
- węzłów chłonnych
Przygotowanie:
Jest to badanie diagnostyczne przy użyciu nowoczesnej aparatury USG, wykorzystującej fale ultradźwiękowe. Badanie TO jest szybkie, nieinwazyjne i niebolesne. Pacjent zostaje odpowiednio ułożony na leżance przez lekarza, który następnie pokrywa głowicę aparatury USG żelem i przesuwa nią po badanym obszarze. Pacjent może by kilkukrotnie poproszony o nabranie i zatrzymanie w płucach powietrza. Jeśli w trakcie badania wystąpi ból, należy natychmiast zasygnalizować to lekarzowi. Badanie USG trwa od kilku do kilkunastu minut.
Przygotowanie do badania:
USG jamy brzusznej-aby uniknąć zanieczyszczenia jelita, należy zrezygnować z posiłku wieczorem w dniu poprzedzającym badanie.
Wskazane jest również zażycia środka przeciw wzdęciom, co zapobiegnie powstawaniu gazów, ograniczających widoczność trzustki
USG TĘTNIC DOGŁOWOWYCH
Badanie wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości w przepływie krwi tętniczej lub żylnej spowodowanej niewydolnością żylną, zakrzepicą w układzie powierzchownym lub głębokim, anomaliami w budowie naczyń, miażdżycą w układzie tętniczym, tętniakami. Dzięki badaniu USG wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył. Ultrasonografia z zastosowaniem Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym
USG TĘTNIC KOŃCZYN GÓRNYCH LUB DOLNYCH
Badanie tętnic kończyn jest wskazane w przypadku bólów, zwłaszcza powysiłkowych, obrzęku, parestezji.
Diagnostyka ultrasonograficzna Dopplerowska naczyń tętniczych kończyn dolnych umożliwia:
- analizę przeszkód przepływu krwi ich wielkości i lokalizacji
- badanie rodzaju ( składu i kształtu) blaszki miażdżycowej - prognozowanie dalszego zachowani się blaszki,
szczególnie dynamiki jej rozwoju). - ocenę stopnia niedokrwienia tkanek obwodowych ( szczególnie dalszych części kończyn dolnych i górnych )
- ocenę szerokości naczynia i ciągłości jego ściany
- analizą tętniaków przetok i innych uszkodzeń ściany naczyń obwodowych
- Przygotowanie do badania naczyń tętniczych kończyn górnych i dolnych nie jest wymagane
- Pacjent otrzymuje bezpośrednio po badaniu opis wraz z dokumentacją fotograficzną.
USG UKŁADU ŻYLNEGO KOŃCZYN GÓRNYCH LUB DOLNYCH
Badanie wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości w przepływie krwi tętniczej lub żylnej spowodowanej niewydolnością żylną, zakrzepicą w układzie powierzchownym lub głębokim, anomaliami w budowie naczyń, miażdżycą w układzie tętniczym, tętniakami. Dzięki badaniu USG wykorzystującemu efekt Dopplera możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył. Ultrasonografia z zastosowaniem Dopplera jest badaniem nieinwazyjnym.
USG CIĄŻY 2D, 4D
- USG 2D to badanie w obrazie dwuwymiarowym, pozwalające na ocenę przekroju wnętrza macicy i obecnego w niej płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych. USG 2D to podstawowy i najważniejszy w diagnostyce położniczej rodzaj badania ultrasonograficznego. Pozwala na potwierdzenie wczesnej ciąży, lokalizację zarodka wewnątrz macicy, ocenę wieku ciąży, określenie wielkości i masy płodu, obrazowanie jego narządów wewnętrznych i struktur anatomicznych, zwłaszcza łożyska i ilości wód płodowych. Badanie USG 2D pozwala najwcześniej zdiagnozować ciążę mnogą i określić jej rodzaj, dzięki obrazowaniu liczby zarodków, kosmówki i owodni.
- USG 4D jest obrazowaniem trójwymiarowym w czasie rzeczywistym, umożliwia obserwację ruchów ciała płodu, jego ruchów „oddechowych”, grymasów twarzy, pracy jego serca. Uzyskanie takiej przestrzennej wizualizacji płodu „w ruchu” w postaci filmu umożliwia rodzicom nawiązanie pierwszego kontaktu z nienarodzonym dzieckiem. Obrazowanie 4D dla położnika jest narzędziem pozwalającym dokładniej ocenić morfologię płodu a czasem uwidocznić pewne subtelne nieprawidłowości, bądź drobne anomalie rozwojowe, nie zawsze widoczne w badaniu 2D a mające znaczenie zwłaszcza w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości chromosomowych i genetycznych.
- USG 4D to najbardziej „widowiskowe” badanie położnicze, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć uśmiech naszej pociechy jeszcze w łonie matki. Ze względu na duże emocje, które powoduje to badanie u rodziców, przebieg badania rejestrujemy na płytę DVD tak, aby rodzina mogła cieszyć się tymi pierwszymi obrazami dziecka także po powrocie do domu.
Gdzie są wykonywane:
CDT Medicus
59-300 Lubin, ul. Leśna 8
- tel. 76 72 82 525