Powrót

PORADY SPECJALISTÓW

 

Jak poprawnie chodzić o kulach ?

W procesie fizjoterapii niezbędną czynnością w szybkim powrocie do zdrowia po urazach kończyn dolnych jest poprawne chodzenie o kulach. Doświadczenie oraz obserwacje prowadzone przez rehabilitantów firmy CDT Medicus wykazują że prawidłowe zachowania chorego podczas chodu o kulach skutkują:

1) prawidłowym i szybkim zrostem tkanki kostnej po jej złamaniu

2) regeneracją uszkodzonej tkanki

3) zmniejszeniem uczucia bólu podczas chodzenia

4) zapobieganiem powikłaniom po urazie jak i różnych chorób

5) zachowaniem prawidłowej równowagi ciała

6) minimalizacją lęku przed upadkiem

7) szybszym powrotem do życia dnia codziennego

Niewłaściwe użycie kul jak i niedostosowanie się do zaleceń lekarza bądź fizjoterapeuty może powodować pogorszeniem się stanu chorego jak i zniechęceniem do dalszej rehabilitacji co skutkuje np. powtórną operacją ( np. więzadła krzyżowego, endoprotezoplastyki stawów kończyny dolnej itp.). Cechą pożądaną prawidłowego chodu o kulach jest :

1) odciążenie uszkodzonej kończyny

2) skuteczne przemieszczanie się po schodach i płaszczyznach o różnej powierzchni

3) harmonia działania kończyn górnych z dolnymi- współpraca kończyn górnych podpierających ciało na kulach z kończyną chorą

4) kontakt kończyny chorej z podłożem przy jej jednoczesnym odciążeniu Każdorazowo pacjenci, którzy mają stosować jedną lub dwie kule powinni zgłosić się do lekarza bądź fizjoterapeuty w celu ustalenia długości kul jak i właściwej formy chodu o kulach.

Z każdą chwilą poprawy stanu zdrowia jaki i cyklem rehabilitacji fizjoterapeuta zmienia tryb chodu o kulach jak i uczy prawidłowego obciążenia kończyny chorej w zależności od tego jakiego rodzaju są to kule ( np. pachowe, łokciowe).

Jeżeli posiadają Państwo pytania bądź problemy związane z chodem o kulach prosimy o kontakt z działem rehabilitacji CDT Medicus przy ulicy Leśnej telefonicznie lub w rejestracji w celu umówienia się na pierwszą bezpłatną naukę chodzenia w Lubinie przy ulicy Leśnej 8.

Zespół rehabilitacji CDT Medicus.

 

Jak nie bać się chodzić w starszym wieku po urazach?

Podstawowym problemem powstającym po złamaniach i innych urazach kończyn dolnych u ludzi starszych jest strach przed podejmowaniem chodzenia.

Osoba starsza boi się chodzić by ponownie nie zrobić sobie krzywdy a brak ruchu (czyli akinezja) prowadzi do dalszych powikłań. Szybko zmniejsza się tkanka mięśniowa , stawy sztywnieją a przykurcze mięśniowe ograniczają ruchomość .W kończynach dolnych (szczególnie w łydkach ) mogą tworzyć się zakrzepy w żyłach doprowadzające do udarów mózgu lub zatorów płuc. W rezultacie powstaje poważne zagrożenie życia.
Zaburzenia chodu mogą powstać również poprzez choroby towarzyszące starszym ludziom np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy artretyzm związany z chorobami reumatologicznymi.
Zaradzić temu można przez indywidualny dobór ćwiczeń, przyrządów ortopedycznych jak i zmianę urządzenia mieszkania chorej osoby. Należy stworzyć dobre warunki chroniące przed upadkiem.  


Dobrze poprowadzona rehabilitacja pomoże pacjentowi w zwiększeniu: 

  • zdolności lokomocyjnych czyli sprawności chodzenia,
  • koordynacji ruchowej,
  • równowagi,
  • czynności samoobsługowych,
  • czynności manualnych ( np. wiązanie sznurówek, pisanie, szycie ), 
  • sprawności fizycznej ogólnej.

 Bardzo pomocnymi przyrządami do chodzenia są balkoniki, laski i kule inwalidzkie. Przy ich pomocy chory jest pewniejszy kiedy stawia kroki. Te pomoce również zmniejszają ból podczas chodzenia, pozwalają przystanąć i odpocząć a co najważniejsze zapobiec upadkowi.
Balkoniki są przeznaczone  dla ludzi o znacznych problemach w chodzeniu gdyż ze względu  na ich szeroką podstawę podparcia są bardzo stabilne.
Laska oraz kula inwalidzka jest klasyczną pomocą starszych ludzi. Należy tylko prawidłowo dobrać ich długość i odpowiednio zastosować. Problemem jest również i to w której ręce używać tych pomocy. Generalnie jeżeli pacjent ma problemy z utrzymaniem się np. na prawej nodze podczas stania i chodzenia to laskę bądź kulę trzymamy w lewej ręce.

Są wyjątki od tej reguły ale to ustala się już z fizjoterapeutą.
Żeby zapobiec upadkom i sprawnie się poruszać  należy również zadbać o środowisko domowe. Warto zwrócić uwagę na powierzchnie po której chodzimy. Dywany często podwijają się a niskie przedmioty stojące na podłodze ograniczają tzw. ciągi komunikacyjne.
Poza mieszkaniem w „terenie” też nie brakuje przeszkód np. nierówne chodniki czy wysokie krawężniki.

Z pomocą fizjoterapeuty, który nauczy Państwa odpowiednio używać przyborów ortopedycznych, dobrze chodzić, unikać upadków a nawet podnosić się po upadku. Poczujecie się bezpieczniejsi.

Jeżeli macie Państwo pytania w powyższym temacie i chcecie skorzystać z naszej wiedzy i umiejętności to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego.

CDT Medicus / Lubin 59-300 / Leśna 8

Rehabilitacja / I piętro / 76 74 66 230

Zespół rehabilitacyjny CDT Medicus

 

 

Facebook Twitter Youtube
Facebook Twitter Youtube
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas