Powrót

PODOLOGIA

 

Przychodnia Specjalistyczna CDT Medicus ul. Leśna 8 Lubin, II piętro

środa 9.00 - 13.00

czwartek 11.00 - 19.00

piątek 9.00 - 13.00

 

Rejestracja /  76 7466220 , 608011495

www / www.gabinet-podologiczny.pl

mail kontakt@gabinet-podologiczny.pl

 

Już dziś zadbaj o zdrowie swoich stóp!

Zakres wykonywanych badań i zabiegów w gabinecie:

 • badanie stóp na podoskopie
 • indywidualne wkładki ortopedyczne
 • pedicure kosmetyczny i medyczny
 • usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków, pękających pięt
 • leczenie paznokcia wrośniętego (klamra, tamponada)
 • profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej
 • badanie i leczenie grzybicy
 • diagnozowanie i leczenie brodawek
 • rekonstrukcja paznokcia

 

BADANIA NA PODOSKOPIE

Badanie na podoskopie pozwala nie tylko na  zdiagnozowanie anatomicznych wad stóp, ale także na ocenę chodu. Stopę możemy  bowiem przebadać statycznie jak i dynamicznie. Ocena kształtu stopy, i jej  funkcji w trakcie obciążania daje olbrzymią ilość informacji  koniecznych w trakcie diagnozowania i leczenia schorzeń stóp i układu ruchu.

Badanie pozwala na dobór odpowiedniego  zaopatrzenia korekcyjnego– umożliwiającego prawidłowy nacisk stopy w czasie  chodzenia.

 

INDYWIDUALNE ORTEZY / WKŁADKI TERMOPLASTYCZNE

Badanie stóp na podoskopie pozwala na dobór odpowiedniego  zaopatrzenia korekcyjnego– umożliwiającego prawidłowy nacisk stopy w czasie  chodzenia. Jedną z możliwości jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych / ortez termoplastycznych.

Ortezy wykonane są z wytrzymałego materiału, który po podgrzaniu staje  się wyjątkowo plastyczny, co umożliwia dopasowanie ich do kształtu stopy. Są one formowane dynamicznie podczas chodzenia. Materiał bardzo dobrze izoluje stopy od twardego, płaskiego podłoża, które negatywnie wpływa na kończyny, a w  konsekwencji cały układ ruchu człowieka. W efekcie stopa zyskuje pełne i  równomierne podparcie całej powierzchni podeszwowej. Stosowane ortezy dają  wrażenie stąpania po piaszczystej plaży, dobrze amortyzują wstrząsy i  zwiększają komfort chodzenia. Dodatkowo ograniczają nadmierną ruchomość kości  piętowej, co jest konsekwencją przebytych w przeszłości urazów, a nawet mikrourazów oraz korygują osie biomechaniczne całego ciała. Jednoczesna  korekcja wad chodu umożliwia zwiększenie aktywności fizycznej pacjenta, co  dodatkowo stwarza szansę na poprawę stanu zdrowia i komfortu życia.

Dla kogo są przeznaczone:

  • osoby zdrowe - profilaktycznie i w celu  zwiększenia komfortu chodzenia
  • osoby cierpiące z powodu dolegliwości układu  ruchu - w celu zniwelowania bólu i przywrócenia pełnej sprawności
  • cukrzycy - działanie profilaktyczne, dające  odciążenie w miejscach największego nacisku i zapobiegające powstawaniu  owrzodzeń i zmian troficznych skóry
  • sportowcy - poprawa wyników sportowych i  profilaktyka kontuzji.

 

PEDICURE LECZNICZY

Pedicure leczniczy polega na skróceniu płytki paznokciowej, usunięciu  zrogowaciałego naskórka, modzeli i nagniotków oraz oczyszczeniu wału paznokciowego  wraz z zaleceniem odpowiedniej pielęgnacji domowej stóp. Pedicure wykonywany jest przy użyciu sterylnych, pojedynczo opakowanych narzędzi oraz materiałów jednorazowego użytku.

W Gabinecie dbamy o higienę oraz zachowujemy wszelkie środki ostrożności dla dobra pacjenta.

 

LECZENIE PAZNOKCIA WROŚNIĘTEGO

Wrastający paznokieć to problem częsty i dotyczy ludzi w różnym  wieku. Dolegliwości związane z wrastaniem paznokcia mogą być tak silne, że  uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i zmuszają do zasięgnięcia porady u  specjalisty.

Bardzo dobre efekty w korekcji wrastającego paznokcia przynosi  ortonyksja (zakładanie klamer), która jest alternatywą dla leczenia  chirurgicznego tej dolegliwości. Jest to metoda niebolesna , która przynosi natychmiastową ulgę oraz nie ogranicza  pacjenta w codziennym funkcjonowaniu.

W zależności od stopnia zaawansowania wrastania paznokcia  w Gabinecie Podologicznym w oferujemy optymalną metodę korekcji:

  • Tamponada
  • Rurki protekcyjne
  • Klamra plastikowo – metalowa PODOFIX
  • Klamra metalowa Onyclip
  • Klamra metalowa 3- częściowa

 

BADANIE I LECZENIE GRZYBICY

Choroby grzybicze w obrębie stóp i paznokci są problemem  stale aktualnym. Są one wywoływane przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity.

Zabieg w gabinecie podologicznym polega na pobraniu niewielkiej  ilości paznokcia do badania oraz na podstawie jego wyniku wraz z lekarzem  dermatologiem zalecane jest odpowiednie leczenie.

 

REKONSTRUKCJA PŁYTKI PAZNOKCIA

Rekonstrukcja płytki paznokcia jest wykonywana ze względów estetycznych i ochronnych. Zabieg polega na wypełnieniu ubytków specjalnym żelem zawierającym środek przeciwgrzybiczy.

 

Wskazania do zabiegu są następujące:

  • zabezpieczenie łożyska paznokcia przed urazami,
  • po urazach mechanicznych,
  • po pobraniu części płytki do badania mykologicznego,
  • po oczyszczeniu paznokcia z nadmiernych mas rogowych,
  • po usunięciu chirurgicznym płytki paznokciowej lub jej części,
  • w wyniku uszkodzenia macierzy, kiedy płytka nie odrasta.

 

PIELĘGNACJA I PROFILAKTYKA STOPY CUKRZYCOWEJ 

W przebiegu cukrzycy osobom chorym towarzyszą zniekształcenia stóp, które są wywołane obecnością kostnych wyniosłości, zniekształceń z ograniczeniem ruchomości w  stawach oraz przykurczem mięśni, co skutkuje zaburzeniami biomechanicznymi oraz brakiem adaptacji stopy podczas chodzenia. Okolice predysponowane do  zwiększonego nacisku podatne są na tworzenie się modzeli, które uciskają na  głębsze warstwy skóry powodując powstawanie krwiaków, a następnie ran.

W przebiegu cukrzycy często spotyka się palce młoteczkowate. Zniekształcenia mogą  również dotyczyć zgrubienia, rogowacenia, wrastania płytki paznokciowej.

Rolą podologa jest usuwanie niebezpiecznych zrogowaceń,  właściwie zaopatrywanie ran, zalecanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz edukacja pacjenta odnośnie profilaktyki oraz pielęgnacji stóp.

 

Prawidłowa pielęgnacja stóp oraz edukacja pacjentów chorych na cukrzycę.

 

 

 

 

 


mgr Martyna Bigaj

mgr Martyna Bigaj

Specjalista podolog

 

Podologia jest w  Polsce nową dziedziną nauki zajmującą się kompleksową i fachową opieką nad  stopami, w skład której wchodzą diagnozowanie problemów, leczenie i pielęgnacja w obrębie kończyn dolnych.

Podologia wychodzi naprzeciw problemom stóp.  Zadaniem podologa jest przeciwdziałanie  powstawaniu lub / i pogłębianiu zmian chorobowych oraz edukacja pacjentów w zakresie profilaktyki i właściwej pielęgnacji stóp.

W Gabinecie Podologicznym każda konsultacja rozpoczyna się badaniem stóp na podokopie, którego celem jest  zdiagnozowanie anatomicznych wad stóp, ale także na ocena chodu. Badanie pozwala na dobór odpowiedniego  zaopatrzenia korekcyjnego– umożliwiającego prawidłowy nacisk stopy w czasie chodzenia.

 

 

Facebook Twitter Youtube
Facebook Twitter Youtube
Aktualności Nasi specjaliści Media o nas